Nasze zamierzenia  wychowawczo-edukacyjne  realizujemy  w oparciu o program:

Nasze przedszkole.

Program edukacji przedszkolnej wspomagający rozwój aktywnośi dzieci.

Małgorzata Kwaśniewska, Wiesława Żaba-Żabińska, MAC Edukacja

Podstawa programowa ma charakter otwarty i pozwala na przyjmowanie różnych rozwiązań metodycznych oraz stwarza możliwości konstruowania programów autorskich, dlatego chcielibyśmy uwzględnić w pracy przedszkola programy rozszerzające, uzupełniające:

"Zaczarowany Zajączek" cz.I, "Przygoda na bezludnej wyspie" cz.II

Zabawa w czyatnie dla dzieci w wieku przedszkolnym"Mały Odkrywca"

Marek Hoffman , Akdemia Nauki w Poznaniu

„DZIECIĘCA  MATEMATYKA”

autorstwa Edyty Gruszczyk-Kolczyńskiej i Ewy Zielińskiej

Rozwiązania metodyczne w tym programie kładą nacisk na osobiste doświadczenia dziecka, stanowiące budulec, z którego dziecko tworzy pojęcia i umiejętności. Takie rozumienie procesu nauczania-uczenia się jest zgodne z podstawowymi założeniami naszego przedszkola. Program ten zwraca także uwagę na pracę z dzieckiem zdolnym, o przyspieszonym rozwoju psychoruchowym. Program „Dziecięca matematyka” szczegółowo opisuje metodykę pracy z dzieckiem w zakresie edukacji matematycznej i pozwala na dobre rozplanowanie treści kształcenia w trzyletnim procesie wychowania przedszkolnego, co gwarantuje rzetelne podstawy nauczania.

"PRZYJACIELE ZIPPIEGO"

międzynarodowy program promocji zdrowia psychicznego

Program  pomaga dzieciom uczyć się, jak radzić sobie z problemami i sytuacjami trudnymi w codziennym życiu. Dotyczy promocji zdrowia psychicznego oraz "wczesnego zapobiegania" jako drogi do lepszego funkcjonowania w przyszłości.

"BĘDĘ PRZEDSZKOLAKIEM"

program adaptacyjny opracowany przez nauczycieli naszego przedszkola

Program  pozwala złagodzić ból rozstania , zmniejszyć do minimum stres, przygotować dzieci 3-4 letnie do uczestnictwa w życiu przedszkolnym.

Zajęcia dodatkowe oparte są na programach:

* Religia: "W świecie mojego Boga" - autorstwa Marii Piątek, wyd. Jedność,
* Gimnastyka korekcyjno- kompensacyjna: Program gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej dla dzieci 5,6 - letnich;program własny - Marek Marcinkowski
* Rytmika: Program do nauczania rytmiki i tańca; program własny - Michał Soszka
* Język angielski: Program nauczania języka angielskiego w przedszkolu Ewa Skiba, Anna Wieczorek

Wykorzystujemy również:

* Zabawy integracyjne - KLANZA,
* zabawy z " chustą animacyjną", które doskonale wpływają na integrację grupy oraz wyzwalają pozytywne emocje.