"Eko przedszkolak, eko uczeń, eko mieszkaniec"

Pomysłodawcą oraz realizatorem projektu jest Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Janusza Kusocińskiego w Sokołowie Podlaskim, która z Miastem Sokołów Podlaski została laureatem  konkursu pt.: „EKOPRACOWNIA” w ramach Programu Priorytetowego „Program Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej”.  Dzięki temu, szkoła pozyskała  środki finansowe z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, które niemal w całości pokryły koszty powstania ekopracowni na terenie szkoły. Do udziału w projekcie zaproszenie otrzymały dzieci i młodzież z przedszkoli oraz szkół z terenu naszego miasta.

Głównym założeniem projektu jest podniesienie poziomu świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży, upowszechnienie wiedzy z tego obszaru, a także budowanie społeczeństwa obywatelskiego i kształtowanie postaw proekologicznych społeczeństwa. Podczas realizacji projektu "Eko przedszkolak, eko uczeń, eko mieszkaniec" dzieci będą brały udział w zajęciach edukacyjnych, warsztatowych i badawczych oraz założą ogród deszczowy.

Pierwsze zajęcia w ekopracowni już sie odbyły. Dzieci z grupy Pszczółki  jako pierwsze wzięły udział cyklicznych spotkaniach w tzw "zielonym sercu szkoły". Podczas zajęć przedszkolaki dowiedziały się o efekcie cieplarnianym, utrwaliły wiedzę o segregacji oraz recyklingu, dowiedziały się czym są ogrody deszczowe oraz odnawialne źródła energii i jak można je wykorzystać. Przekazywane treści uzupełniały ciekawe zabawy badawcze, które pozwoliły jeszcze lepiej zrozumieć podejmowane zagadnienia.